suo-su-kaspineliuGrisha Stewart, kitais metais Kaune vyksiančio seminaro lektorė, sutiko pasidalinti savo patirtimi su dresūros mokykla “Reksas” ir www.reksas.lt skaitytojais. Šiandien Grisha pataria, kaip išmokyti šunį pamėgti žmones ir bendrauti su jais.

Kai pas žmones atsiranda šuniukas, vienas iš pirmųjų dalykų, kuriuos jie pastebi, yra tai, jog šuo griauna namus: graužia viską, kas tik papuola, kandžioja vaikus, šlapinasi ant grindų ir t.t. Žmonės mokosi stabdyti šunį, darkantį aplinką, tačiau dažnai praleidžia vieną svarbią dalį šuns auginime – socializaciją. 

Socializacija reiškia šuns mokymą patirti naujus dalykus išvengiant baimės, agresijos ir kitų emocijų vedinų elgesio problemų. Šuniuko socializacija nereiškia vien žaidimą su kitų veislių šunimis. Tai vaikščiojimas ant įvairių paviršių, triukšmo klausymasis, daugybės žmonių rankų jutimas ir uostymas. Visos šios patirtys turi būti linksmos ar neutralios, negąsdinančios, ypač 8-10 savaičių amžiaus šuniukams. Būdami tokio amžiaus jie yra „baimės laikotarpyje“ ir itin jautriai reaguoja į baugius dalykus.

Štai pavyzdys, kaip išmokyti šuniuką sutikti nepažįstamus žmones. Kai pasitinkate žmones, pasistenkite ir pasiruoškite šuniui susitikimą su žmonėmis susieti su malonia patirtimi. Pritūpkite ir laikykite pavadį žemai, kad šuo nešokinėtų. Palikite keleto centimetrų laisvą pavadį, kad šuo nesijaustų įkliuvęs į spąstus. Kai žmogus prieina pasisveikinti, stebėkite šuns kūno kalbą: jei šuo nusisuka nuo žmogaus, eikite kartu arba leiskite jai pasitraukti palikę ilgesnį pavadį. Vėliau galite pabandyti dar kartą, tačiau palikite daugiau vietos, numatykite didesnį atstumą tarp šuns ir žmogaus. Kai tik šuo pradeda džiaugtis nauja patirtimi, tada asmuo gali pasilikti ir glostyti, bet jei šuo pasitraukia, tiesiog paprastai nuveskite šalin, išmokykite nueiti. Jei nesate tikri, ar šuo urzgia žaisdamas, ar rodydamas nepasitenkinimą, pakvieskite savo šunį pas save.

Nuotrauka: www.flickr.com/photos/barkandfitzottawa