Suns kandimas

Žymus JAV veterinarijos mokslų daktaras, kinologas ir lektorius Ian Dunbar apie šuns rankų kandžiojimą yra sakęs taip, jog šunį nekąsti žmogaus rankų būtina išmokyti būtina iki trečiojo jo gyvenimo mėnesio. Deja, bendraudami su klientais labai retai susiduriame su pradedančiais lankyti dresūros mokyklą šuniukais, kurie žinotų, jog tai daryti nevalia. Tad ką daryti, kai šuo kandžiojasi ?

Šuo – fiziškai aktyvus gyvūnas, gamta jį išmokė šitaip pažinti daiktų tvirtumą, skonį ir, galiausiai, pakeisti savo dantukus tvirtesniais. Šuns gyvenimo pradžioje yra periodas, kai jis grauždamas, kandžiodamasis ir visaip kitaip pažįsta aplinką ir mokosi gyvenimo taisyklių. Nepaisant, koks gražus šuniukas ir kai jį mylite, neišmokius jo negraužti baldų, jis grauš, neišmokius nekandžioti rankų, jis kandžios. Ir visos ydos – kuo toliau tuo vis labiau stiprės.

Šuns kandžiojimosi prevencija

Kandžiojimosi, drąskymo prevencija – efektyviausias būdas norint išvengti šio elgesio susiformavimo ateityje. Šuns kandimas žmogui dažniausiai būna tik pasekmė to, kaip šeimininkas elgiasi su šuniu. Nuolaidžiavimas, meilikavimas šuniui ir leidimas kąsti jį moko kąsti ir stiprina šį įgūdį.  Taip pat negalima nuo mažens žaisti su šunimi naudojant rankas vietoje žaislo – šiuo atveju šuo rankas matys kaip potencialų žaislą ir jo sieks. Šuo neskirs, ar tai suaugusio, ar vaiko rankos, ir ateityje gali pradėti žaloti vaikus.

Jei jaunas šuo drąsko namus, kandžioja baldus, tai pirmiausia reiškia, jog šuo negauna tinkamos priežiūros iš šeimos narių ir tinkamo užimtumo. Toks šuo pirmiausia turi būti prižiūrimas ! O kad nustotų domėtis neleistinais objektais ir juos draskyti, geriausia duoti jam griaužti tam skirtą žaislą arba kietesnį skanėstą. Taip šuo pripranta, jog graužimas yra siejamas tik su Jums tinkamais objektais. Toliau, jei nesate namie, jauną šuniuką galite palikti narvelyje ir pridėti keletą žaisliukų.

Kadangi šuns pomėgis kandžioti rankas yra specifinis, yra kelios geros metodikos, skirtos mokinti šunį nekandžioti rankų ir kelios, kurių geriau netaikyti.

Garsiniai signalai

Jei šuo žaisdamas įkanda kitam šuniui, šis apie pernelyg skausmingą įkandimą praneša cypdamas. Taip pirmasis reaguoja ir atsitraukia nuo antrojo šunelio. Pažiūrėkite, kaip žaidžia jauni šuneliai ir Jums viskas paaiškės, kaip reikia elgtis.

Tai kaip išmokyti šunį nekąsti ?

Pilna mokymo nekąsti seka atrodo šitaip:
1. provokuojame šunį žaisti;
2. jei kanda, cyptelite ir nueinate palikę jį vieną.

Taip mokindami visiško nekandimo sulauksite ne iš karto. Iš pradžių šuniukas kąs švelniau, po to dar švelniau. Tai pasieksite rodydami vis žemesnį skausmo barjerą, t.y. cypteldami momentu, kai šuo įkanda silpniau nei praeitą kartą. Po kažkiek laiko šuo pripras nebesikandžioti ir nebekels Jums problemų. Tai gali užtrukti savaites, tačiau rezultatas užtikrinantis. Taip išmokytas šuo nekąs nei Jūsų, nei Jūsų kitų šeimos narių rankų.

Žodinė disciplina

Šuns auklėjime šeimininko perduodama žinia turi būti svari. Svari – tai energinga komanda, nepasitenkinimo žodis, kurio nekartojate daug kartų. Jei šuo įkando, griežtai ir vieną kartą ištarkite komandą „negalima“ ir nueikite nuo šuns visai į kitą kambarį, kiemo pusę ar pan. Nežaiskite su šunimi, nes jis supras, jog kąsdamas jis užsidirbo žaidimą.

Didžiausia problema su disciplina yra ta, jog jos laikytis turi ir šeimininkas.  Žmonės neretai sugalvoja priežasčių, dėl kurių nepasitenkinimas šuns elgesiu būna parodomas arba netinkamu metu, arba kartais parodomas – kartais ne. Nereikia šunų gasdinti ir ant jų rėkti, kad jie daro negerai, jei būsite tinkamas šeimininkas, nepasitenkinimui parodyti gali pakakti Jūsų žvilgsnio.

Auklėjimas kratant keterą, kaip daro kalė ?..

Buvo manoma, jog jei šuniukas kanda jį auginančiai kalei, ji pakrato mažylį už keteros. Ketera – tai vieta viršutinėje kaklo dalyje. Tačiau toks pamokymas nėra savaime geras: ir dėl to, jog nėra jokio įrodymo nei kad kalės taip elgiasi su savo šunimis (tai dar vienas mitas, sukurtas agresyviau nuteikti žmones), nei kad tai veiksminga (deja, anksčiau mokydavome taip šunis, šuo iš skausmo sucypdavo ir nustodavo ydingai elgtis iki kito karto).

Neauklėkite šuns kaip kalė, auklėkite šunį kaip turėtų auklėti atsakingas šeimininkas.

Laikraščio arba snukio trankymo metodas

Metodas N-14. Jei šuo kanda, reikia susisukti laikraštį arba net be laikraščio duoti su ranka šuniui per nasrus. Jei taip darysite, šuo trauksis vengdamas Jūsų, bet ne dėl to, jog išmoko nesikandžioti. Toks šeimininko elgesys dažnai tampa preliudija į didesnes šunų elgesio problemas. Mes griežtai pasisakome prieš šį metodą, nors, deja, jis šalyje propaguojamas. Toks žmogaus elgesys žaloja ir gąsdina šunį.

Suaugęs šuo kanda skaudžiai

Deja, šią taisyklę pamiršta dauguma. Kaip išmokyti šunį nekąsti, jei jis didelis ir susigriebėte per vėlai? Tai tikrai nemaža problema, nes ne kiekvienas elgesio specialistas rizikuos savo sveikata dėl uždelsto veikimo problemos. Žvelgiant statistiškai, dažniausiai problema slypi šuns temperamento nesuderinime su šeimininko temperamentu ir šuns fizinio krūvio stygiuje. Tokio elgesio prevencijai rekomenduotume nuosekliai stiprinti fizinį krūvį ir šuniui rasti užsiėmimą.Tam reikia kreiptis konsultacijos į profesionalus ir neeksperimentuoti namie. Labai svarbu tai padaryti kuo anksčiau, kitu atveju, pagalba būna neįmanoma.

Gero darbo mokant savo augintinį gerų manierų !

Jonas Valančius - "Rekso" treneris, šunų elgesio specialistas, vienas pirmųjų Lietuvoje pradėjęs taikyti pozityvias elgesio keitimo technikas šunų problemoms spręsti. Priklauso APDT, PPG tarptautinėms kinologų organizacijos, Lietuvos kinologų draugijos šunų elgesio specialistų Sąjungos Tarybos narys. Veda treniruotes Vilniuje, seminarus visoje Lietuvoje.

 • Julija

  laba diena, ką daryti jei šuo miega arba guli aš jo negaliu paglostyti ji puola bando įkasti ir sugnyba oda kartais taip ankščiau nebuvo pastaruoju metu taip atsitiko jei yra 10men nesuprantu kas jei atsitiko ir jei i namus ateina svetimas žmogus ji iškarto kanda, o ankščiau būdavo aploja apuosto ir viskas dabar iškart kanda nesuprantu kas jei atsitiko

 • Reksas

  Julija, reikia kreiptis i kokia nors dresuros mokykla del konsultacijos. Tokiu problemu internetu neispresite.

 • stafordsyras

  Klausimas ne i tema, bet kokius skanestus naudoti dresiruojant 2men suniuka?

 • Reksas

  Naudokite tai, ka megsta jusu suo.

 • stafordsyras

  Jisai nieko nemegsta nes daugiau kaip skirto maisto suniukams negauna, o kokiu skanestu esu rades zoo parduotuveje nemanau kad galima maziems sunims, vieni per dideliais gabaliukais kiti labai kieti.

 • Augustas M.

  Bandyk pasmulkint.Maniskei tai ir ten radau siokiu toku ir padalinau i mazesnius gabaliukus…

 • Augustas M.

  Atsiprasau dominyka kad isiterpiau, taciau tai normalu.Mano taksiukas ir kai buvo labai mazas kasdavo nes jam dantukai auga.Nebijokite jam(jai) tiesiog niezti

 • Sandra

  Laba diena. Turiu 4 men. min pinceri ir 2 metu sunu kuris ta suniuka, visaip tampo, bando pagauti ir nunesti I narva, buna kad paciumpa uz kojos, nu vienu zodziu kankina ta suni.tai tas sunelis pradzioje urgzdavo ant jo o dabar jau kanda jam.Aisku as draudziu sunui taip elgtis su suniu. Bet nezinau ar cia sunu daugiau drausminti ar suni mokinti nesikandzioti, nes su suaugusiais jis bendrauja gerai tik sunus jau jo net I rankas paimti nebegali.

 • Atsiprasau uz ižulumą,bet as manau,kad reiketų paklaust savęs ar tikrai jums reikia šunio ar vaikui gyvo žaisliuko,kurį galima visaip tasyt ir metyt???tada galima diskutuot apie problemas.

 • Sandra

  Pirkau suniuka kaip ir vaikui bet jis dar permazas, tiksliau nemoka graziai zaist su juo. reiks turbut parduot suniuka nes nieko gero is to neisejo. aciu uz atviruma.

 • tadas

  super straipsnis.mano ”zveris” kando belekaip.ir kaip jo namokiau ir fu ir per snukuti,bet kaip perskaiciau si straipsni is pirmo cyptelejimo pradejo keistis.aciu…nors is pradziu maniau juokingai skaMBA.

 • tadas

  turiu dar viena klausima ne i tema.ar gaalima su 2,5 men suniuku palakstyti.suo vokieciu aviganis.

 • kriste

  laba,turim vokieciu aviganio kalyte,seriam JOSERA KIDS maistu,jai birzelio 17d.bus trys menesiai,2.5men svere 8kg.noriu paklausti Jusu nuomones apie si maista?nes vieni giria si maista,kiti peikia,ka Jus manot?didelis dekui Jums.

 • Reksas

  Tadai, galima.
  Kriste, del maisto tarkites su veterinaru.

 • DONATA

  Sveiki, mano suneliui desimtas menuo, bet jis niekaip neatpranta kandziotis, nors darome kaip patariate… turime ir kitu problemu… isejus i lauka ir paleidus nuo pavadelio jis bega prie kiekvieno suns ar zmogaus (daugeliui nepatinka, kad jis pribega ir soka ant ju, istepa ir pan) o ir pati juo pradejau nepasitiketi, kad gali nuklysti. nueiname i garda, kad galetu pabegioti. norint ji prisegti prie pavadelio jis ima loti, laksto ir nesileidzia pagaunamas, skanestas nevisada padeda.

 • REKSAS

  Donata, tokias problemas spręsti kreipkitės į dresūros specialistą.

 • Ieva

  Sveiki.Auginame 4mėn retriverio mišrūnę.Veterinarė patarė Brit maistelį 150gr. parai.Paklausėm.Kalytė labai sublogo,šonai įdubo,tapo pikta ir viską graužė.Kokios iš tikro yra maitinimo normos?Ant pakuotės irgi parašyta tiek.
  Turim ir paklusnumo problemų,bet dresuotojos į namus kainos mums neįkandamos.