nusaukite-suniJei norite atsikratyti netinkamos šuns elgsenos, greičiausiai pasinaudosite vienu iš aštuonių žemiau išvardintų būdų. Pirmieji keturi yra “blogiukai”, jie nėra nei malonūs, nei rekomenduotini. Antrieji keturi yra “gerieji”, būdai, pagrįsti teigiama motyvacija ir tam tikru elgesio supratimu, jie dažniausiai veikia.

Knygos „Don‘t shoot the dog“ („Nenušaukite šuns“) autorė Karen Pryor išvardija elgesio keitimo būdus.

 1. Nušaukite šunį.

Tai tikrai veikia. Atsikratykite gyvūno ir nebeturėsite problemos.

2. Bausmė.

Labiausiai pamėgtas ir geriausiai žinomas būdas. Tai kirtimas pavadžiu, spygliuotu antkakliu, šuns fizinis spaudimas ir t.t. Dažnai bausmes šunys gauna už veiksmo neatlikimą, pvz., dėmesio nesutelkimą. Gaila, bet bausmės neišmoko šuns elgtis, tik bijoti.

3. Neigiamas skatinimas.

Tai nereiškia, jog su šunimi bus pasielgta kaip nors negatyviai, tai reiškia kažko neigiamo pašalinimą, kai šuo veiksmą atlieka gerai. Pvz., parodose šunų galvos dažnai pakeliamos įtempus pavadėli (neigiamas skatinimas). Tik kai šuo įpranta galvą kelti pats, įtampa pavadyje atslūgsta.

4. Elgesio nutrūkimas.

Leisti elgesiui pasišalinti pačiam. Pvz., šuns žaismingumas ir susižavėjimas aplinka jaunystėje būna didesnis, vėliau šuniui subrendus jo elgesys pats pasikeičia. Klikerio spaudymas už ramų elgesį gali pagreitinti šį procesą.

5. Skatinkite priešingą elgesį.

Jei šuo uostinėjasi paklusnumo darbo aikštelėje, spauskite klikerį kai tik šuo pakelia galvą ir skatinkite galvos aukštą laikyseną. Šuo blaškosi vaikščiodamas greta ? Išmokykite šunį eiti prisilietus prie Jūsų šeipingo būdu.

6. Elgesį susiekite su komanda.

Spauskite klikerį už kiekvieną įkyrų veiksmą: šuns šokimą, maisto kaulijimą ir t.t. Vėliau susiekite su komanda ir ignoruokite, jei ši elgsena atsiranda be komandos. Nuo šiol šuo taip elgsis tik tada, kai Jūs jam tai liepsite.

7. Skatinkite elgsenos nebuvimą.

Skatinkite viską, kas nesusiję su nepageidaujama elgsena. Šis metodas ypač tinkamas dirbant su bailiais ir agresyviais šunimis. Jei šuo padaro kanors normalaus, paskatinkite klikeriu. Ir skanėstu. Užsiimkite trumpomis sesijomis, paskatinimus duokite pakankamai dažnai, bent jau vieną kartą per 10 sek. Ir, jei reikia, pakartokite.

8. Keiskite motyvaciją.

Pvz., šuo visą naktį laksto kieme lodamas ir trukdo kaimynams miegoti. Tai vienišas ir išsigandęs šuo. Leiskite jam miegoti name. Problemos neliko.

Šaltinis: www.clickertraining.com
Nuotrauka: www.technologyinvestor.com